تاريخ : | | نویسنده : khushe
تهران امروز نوشت:

«اخيرا ديديم كه برخي با اطلاعات غلط و برخي با انديشه غلط حرف‌هايي را مي‌زنند تا مردم را نگران كنند و به عنوان نمونه در بازار ارز قيمت را 100 تومان بالا يا پايين مي‌كنند تا بازار كالا، خدمات و ساير عرصه‌ها را دچار مشكل كنند.» التهابات به‌وجود آمده در بازار ارز كه همچنان ادامه دارد تا جايي پيش رفت كه واكنش بالاترين مقام اجرايي كشور را برانگيخت.

محمود احمدي‌نژاد در سفر استاني خود به استان گلستان و در تحليل بحران به‌وجود‌آمده در بازار ارز چنين ادامه داد: «امروز ذخاير ارزي و پولي ايران در طول تاريخ كشور بي‌نظير است. مي‌خواهم به افرادي كه مي‌خواهند از آب گل‌آلود ماهي بگيرند اعلام كنم دولت به بازار مسلط است و اگر قيمت ارز 50 درصد هم افزايش يابد آن‌قدر ارز ذخيره داريم كه سالها مي‌توان كشور را اداره كرد.»

رئيس‌جمهور بحران به‌وجود آمده در بازار ارز و افزايش نرخ انواع ارزها را به عده‌اي اخلالگر نسبت داد كه قصد به راه انداختن فساد دارند اما عده‌اي از كارشناسان سياست‌هاي دولت را در به‌وجود آمدن اين التهاب بي تقصير نمي‌دانند.

غلامرضا مصباحي مقدم نيز در اين زمينه تعلل بانك مركزي در عرضه ارز را عامل بروز هيجان در بازار مي‌داند: «به نظر مي‌رسد افزايش قيمت ارز يك مقدار با اقدامات بانك مركزي بوده است چرا كه در طول 2 يا 3 روز از تزريق ارز خودداري كرده و كمتر ارز به بازار تزريق كرده كه اين اقدام در افزايش نرخ دلار و ساير ارزها اثر گذاشته است.

هرچند كه در حال حاضر بانك مركزي اعلام كرده اين افزايش را مهار مي‌كند كه البته اين امكان براي بانك مركزي وجود دارد.» اظهارات اين نماينده سرشناس مجلس كارشناسان را متوجه اين نكته ساخت كه اقدام دير هنگام بانك مركزي براي تزريق ارز به بازار براي كنترل التهاب پيش‌آمده ناخواسته امكان كسب درآمدهاي هنگفتي را فراهم ساخته است. در شرايطي كه نرخ دلار در بودجه 960 تومان در نظر گرفته شده است، فروش دلار با قيمت بيشتر، كسب سود را براي دولت به همراه خواهد داشت.

اين روزها خبر مي‌رسد كه بانك مركزي حدود 500 ميليون دلار را با نرخ يك هزار و 70 تومان عرضه كرده است كه با يك حساب ساده مي‌توان به درآمدي در حدود 55 ميليارد تومان براي دولت رسيد كه البته مي‌توان آن را يك سود بادآورده و غير قابل پيش‌بيني ارزيابي كرد. چرا كه افزايش ناگهاني نرخ دلار بي ترديد خسارت‌هاي هنگفتي به بخش‌هاي دولتي اقتصاد نيز وارد كرده است. به هر حال اين ماجرا موجب شد تا انتقاد هميشگي بسياري از فعالان اقتصادي به كنترل نرخ ارز توسط دولت بار ديگر سرباز كند.

رئيس كميسيون تجارت اتاق بازرگاني تهران در گفت‌وگو با تهران‌امروز رخدادهاي بازار ارز را چنين تحليل كرد: «بر خلاف آنچه رئيس‌جمهور اعلام كردند، التهاب در بازار ارز از جايي شروع شد كه بانك مركزي بر خلاف رويه قبلي، كاهش تزريق فيزيكي ارز به بازار را انجام داد. وقتي صرافي‌ها نتوانستند نياز مشتريان خود را تامين كنند و مراجعه صرافان به بانك‌ها نيز بدون نتيجه ماند، فضاي بي‌اعتمادي در بازار به‌وجود آمد.

در اين شرايط بانك مركزي حتي نياز مشتريان خرد را هم پاسخ نداد.» محسن بهرامي ارض اقدس اينچنين دنباله كلام خود را گرفت: «در شرايطي كه قيمت طلا در بازارهاي جهاني رو به صعود گذاشته است و طلا فروشان داخلي نيز در اعتراض به ماليات بر ارزش افزوده كسب و كار خود را تعطيل كرده‌اند، التهابات بازار ارز موجب شد تا مردم به تبديل دارايي‌هاي خود به طلا و ارز تمايل پيدا كنند و تقاضا در اين بخش‌ها با رشد مواجه شود.
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.