اخبار,مخالفان توافق ژنوب

 

اخبار سیاسی - مشاور ظریف از طرح‏‌های مجلس می‏‌گوید:
وزارت خارجه نگران طرح‏‌های هسته‌ای مجلس است

دلنگرانی وزارت امور خارجه در این است که تهیه کنندگان و تصویب کنندگان چنین طرح‏ هایی، متوجه موضوع نباشند و ندانند که یادداشت تفاهم ژنو تامین کننده منافع و امنیت کشور است یعنی وزارت امور خارجه الان نگران است که ظرایف این مذاکرات توسط نیروهای داخلی درک نشود.

 مخالفان توافق ژنو در ایران فعلا یک قدم عملی برداشته‏ اند و می‏ خواهند قدم دوم را هم به زودی بردارند. روز یکشنبه طرح دو فوریتی الزام دولت به غنی‏ سازی ۶۰ درصدی به تصویت نمایندگان مجلس رسید. یک روز پیش از آن هم خبر ارائه طرحی دیگر روی خروجی خبرگزاری‏ ها قرار گرفته بود؛ «الزام دولت به افزایش تعداد سانتریقیوژها».

 

هر چند که این دو طرح از زمانی برای دولت لازم الاجرا خواهند بود که به تشخیص مجلس، توافق ژنو توسط طرف مقابل بر هم خورده باشد اما خیلی هم بعید نیست که مجلسی‏ ها زودتر از موعد و با تحرکات حتی اندک غربی‏ ها این توافق را بر باد رفته ببینند و دستور غنی سازی و افزایش تعداد سانتریفیوژها را برای دولت صادر کنند.

تا همین جای کار هم غربی‏ ها نگرانی خود را از این دو طرح نمایندگان اعلام کرده‏ اند. دولت نیز البته چندان تمایلی برای استقبال از این دو طرح نشان نداده است. علی خرم، مشاور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با پیام نو عنوان می‏ کند که نفس این دست تلاش‏ ها چندان غیر طبیعی نیست. هر چند که معتقد است به دلیل برخی اختلافات داخلی وزارت امور خارجه نگران این دست اقدامات در داخل است.

* ارزیابی اولیه شما از دو طرحی که در خصوص الزام دولت به برخی فعالیت‏ های هسته‏ ای در مجلس مطرح شده است، چیست؟ این طرح‏ ها آیا الزامی غیر ضروری را به دولت تحمیل نخواهند کرد؟
- در خود این طرح‏ ها آمده که در صورتی که تفاهم ژنو عملی نشود و یا به دلایلی توسط طرف مقابل به هم بخورد این طرح‏ ها شکل اجرایی بگیرند. لذا به نوعی سیستم از کار اندازی طرح در خود آن وجود دارد. از این بابت پس خیلی جای نگرانی نباید باشد چرا که همه چیز به رفتار طرف مقابل وابسته شده است.

* اما به هر حال نگرانی‏ هایی از بابت برداشت طرف مقابل از این طرح‏ ها وجود دارد.
- سیگنالی که به طرف خارجی هم فرستاده می‏ شود چندان غیر منطقی به نظر نمی‏ رسد. حداقل در صورت قضیه خیلی غیر منطقی نیست. اینکه برخی گروه‏ های تندروی خارجی درصدد بر هم زدن توافق ژنو هستند می‏ تواند طبیعی باشد که در ایران هم برای مواجهه با برخی از احتمالات، پیش بینی‏ هایی انجام شود یعنی اینکه به هر حال باید به طرف مقابل گفته شود که اگر شما در پی برهم زدن توافق هستید این فرآیند یکطرفه نخواهد بود.

* اما به نظر نمی‏ رسد که این تلاش‏ ها در راستای تقویت سیاست دولت باشد. حداقل هیچ نشانی از هماهنگی دولت با طراحان این دو طرح دیده نمی‏ شود. در این شرایط آیا باز هم این طرح‏ ها توجیه پذیر هستند؟
- واقعیت همین است، یعنی اینکه پیام داخلی این دست اقدامات مقداری به هم ریخته و نامتوازن است. به این دلیل که برخی از کسانی که در ایران مخالف توافق ژنو و البته هرگونه توافق خارجی هستند از این طرح‏ ها در جهت مشوقی برای مخالفت با سیاست عمومی دولت در حوزه خارجی استفاده کنند، یعنی باعث شوند که این تصور به وجود بیاید که توافق ژنو در حال شکسته شدن است.

 

البته این دست تلاش‏ ها در داخل از همان بدو شروع به کار دولت وجود داشت. یک زمان قبل از توافق می‏ گفتند هیچ امیدی نیست؛ بعد گفتند تیم دیپلماسی ایران در حال امتیاز دادن است و حالا هم می‏ گویند توافق ژنو هم غیر متوازن بوده و هم سست شده است.

* الزاما تصور گروه‏ هایی در داخل با تصور دولت از شکسته شدن توافق ژنو نمی‏ تواند یکی باشد؛ یعنی بیم اصلی این است که مثلا مجلس در زمانی که دولت اصلا اعتقادی به شکسته شدن توافق ندارد، تاکید کند که توافق شکسته شده و دولت ملزم است مصوبات مجلس را اجرایی کند.
- این حرف درستی است. من هم گفتم که این طرح‏ ها از بابت شکلی و در پوسته خود خیلی جای نگرانی ندارد. اما وقتی ما وارد مناسبات شویم و به بررسی مناسبات داخلی و خارجی حول این موضوع بپردازیم قطعا جای نگرانی خواهد بود. یکی همین مساله‏ ای است که شما عنوان کردید، یعنی به دلیل تقابل تفسیرها در داخل دولت از مسیری که کارشناسی کرده و در پیش گرفته به اجبار منحرف شود.

 

متاسفانه طی ماه‏ های اخیر هم مشخص شده که پیوندهای تعاملی میان طیف‏ های داخلی ایران خیلی محکم نیست و امکان تقابل در داخل هر روز تشدید می‏ شود و الان کاملا اختلاف نظر بر سر این مساله قابل مشاهده است.

 

نکته دیگر این است که ما هنوز از تصویری که دوران ۸ ساله احمدی‏ نژاد و سیاست کاملا تقابلی آقای جلیلی در جریان مذاکرات از ایران ساخته بوده خیلی فاصله نگرفته‏ ایم. این تلاش‏ ها وزنه تعادل در تصویری که دنیا از ایران دارد را باز هم به دوران ۸ سال گذشته سوق خواهد داد و این اصلا برای ما مفید نیست.

* پس با این شرایط ارزیابی وزارت امور خارجه از این دو طرح چیست؟
- مساله فقط این دو طرح نیستند. این دو طرح در فضایی کلی‏‌تر مورد بررسی طرف مقابل قرار خواهند گرفت. فضایی که الان قسمت عمده‏ ای از آن را نوعی پرخاش داخلی علیه سیاست خارجی دولت در بر گرفته است، یعنی همزمان که این طرح‏ ها می‏ توانند یک نمود بیرونی برای تقابل با مثلا رفتارهای کنگره آمریکا داشته باشند، وقتی در مجموعه اختلافات داخلی بررسی می‏ شوند می‏ توانند نمودی هم از مخالفت جدی و عدم یکدستی بر سر توافق هسته‏ ای را ایجاد کنند.

 

این با توجه به حضور نیروهای تندرو در کنگره آمریکا و نفوذ عناصر تندروی بین المللی در برخی کشورهای ۱+۵ می‏ تواند یک سیکل معیوب را ایجاد کند که مدام باعث تقوییت تندروی و افزایش احتمال فاصله گرفتن از توافق ژنو و هر توافق محتملی در آینده شود.

* می‏ توانید بگویید که مشخصا در این زمینه وزارت امور خارجه آیا نگرانی خاصی هم دارد؟
- دلنگرانی وزارت امور خارجه در این است که تهیه کنندگان و تصویب کنندگان چنین طرح‏ هایی، متوجه موضوع نباشند و ندانند که یادداشت تفاهم ژنو تامین کننده منافع و امنیت کشور است یعنی وزارت امور خارجه الان نگران است که ظرایف این مذاکرات توسط نیروهای داخلی درک نشود.

* تا الان آیا بین مجموعه وزارت امور خارجه و مجلس که مشخصا طیف قابل توجهی از مخالفان توافق ژنو که در مجلس حضور دارند می‏ توان برداشت رفتار تفاهمی داشت یا خیر؟
- فعلا تا الان یک نوع تفاهم دیده می‏ شود اما این تفاهم خیلی هم تفاهم محکمی در ظاهر نیست. به هر حال از همان جریان حضور آقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی که کدورت‏ هایی را ایجاد کرد و برخی اظهار نظرها مشخص است که از یک سو طیفی در داخل اصلا قراری بر تفاهم با وزارت امور خارجه ندارند و از طرف دیگر احتمال اینکه طیف‏ های سیال و برخی نیروهای خاکستری هم جذب آنها شوند، وجود دارد. اینجاست که توازن قوا می‏ تواند به ضرر دولت به هم بخورد و این برای ادامه مسیر مذاکرات اصلا مفید نیست.

 

این طرح ‏ها به لحاظ شکلی و به دلیل آنکه ابتدا آمریکایی‏ ها و تندروهای آن طرف علیه توافق صورت گرفته عمل کردند می‏ تواند توجیه پذیر باشد اما وقتی پای تحلیل مناسبات داخلی پیرامون این دست طرح‏ ها و مخالفت خوانی‏ های جدی در داخل به میان می‏ آید قطعا جای نگرانی وجود دارد. به عبارتی نگرانی وزارت امور خارجه نه از نفس این طرح‏ ها بلکه از مجموعه تحولات داخلی است که عده‏ ای را برای پیش کشیدن این دست طرح‏ ها تشویق می‏ کند.

اخبار سیاسی  - سایت پیام نو

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.