اخبار,قیمت سبد کالایی دولت در بازار

 

اخبار اقتصادی - سبد کالایی دولت در بازار چند می‌ارزد؟ +جدول

با مشخص شدن میزان دقیق اعتبار مصوب برای توزیع سبدهای کالایی، ارزش هر سبد کالایی رایگان دولت به هر خانوار 50 هزار تومان شد که بر این اساس، 15 میلیون خانوار در دو مرحله (بهمن و اسفند امسال) در مجموع 100 هزار تومان غیرنقدی (سبد کالایی) دریافت می‌کنند.

براساس مصوبه دولت تدبیر و امید، 1500 میلیارد تومان اعتبار برای ارایه دو سبد کالایی به مردم در ماه‌های بهمن و اسفندماه سال‌جاری در نظر گرفته شده است که بر این اساس ، در هر دوره ای که این سبدها توزیع می شود، 750 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته می شود.

این در حالی است که پیش از این حسن یونس سینکی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعتبار در نظر گرفته شده برای این سبد کالایی را 1000 میلیارد تومان عنوان کرده بود که بر این اساس، ارزش هر سبد کالایی حدود 33 هزار تومان محاسبه می شد اما هم اکنون با انتشار جزئیات کامل مصوبه دولت، اعتبار در نظر گرفته شده برای این دو سبد کالایی، 1500 میلیارد تومان تعیین شده است.

به گزارش مهر، در این دو سبد کالایی، 1.8 کیلوگرم روغن نباتی مایع، 10 کیلوگرم برنج، 4 کیلوگرم گوشت مرغ، 800 گرم پنیر بسته بندی شده (uf) و 1.8 کیلوگرم تخم مرغ است. البته دولت اعلام کرده است که ممکن است اقلام هر دو سبد کالایی یکسان نباشد.

براساس مصوبه دولت، قرار است که این سبدهای کالایی میان 15 میلیون نفر از مردم که شامل سرپرستان خانوار است، توزیع شود که براین اساس، ارزش هر سبد کالایی هر خانوار ( با تقسیم عدد 750 میلیارد تومان بر 15 میلیون خانوار) حدود 50 هزار تومان می شود. بر این اساس، 15 میلیون خانوار در دو مرحله (بهمن و اسفند امسال) در مجموع 100 هزار تومان غیرنقدی (سبد کالایی) دریافت می‌کنند.

ارزش سبد کالایی دولت در بازار
حال اگر بخواهیم ارزش سبد کالایی دولت به مردم را در بازار بررسی کنیم، این سبد کالایی چند می‌ارزد؟

باتوجه به اینکه دولت قرار است برنج خارجی به مردم بدهد، در حال حاضر هرکیلوگرم برنج خارجی در میادین میوه و تره بار به طور متوسط 3500 تومان است که 10 کیلوگرم آن، 35 هزار تومان می‌شود.

قیمت هر بطری 800 گرمی روغن مایع در بازار 3170 تومان است که 1.8 کیلوگرم آن، 7132 تومان می‌شود، ضمن اینکه 1.8 کیلوگرم تخم مرغ در بازار ( با قیمت هرکیلوگرم 3980 تومان) 7164 تومان، 4 کیلوگرم مرغ ( با قیمت هر کیلوگرم 6400 تومان در میادین میوه و تره بار) 24 هزار و 600 تومان فروخته می‌شود.

در همین حال، هر بسته پنیر بسته بندی 450 گرمی در بازار 3500 تومان است که 800 گرم آن، 6600 تومان می‌شود.

حال اگر ارزش بازاری این اقلام را جمع بزنیم، مبلغی بیش از 81 هزار تومان می‌شود. البته گفته می شود که گوشت قرمز هم قرار است به این سبد کالایی اضافه شود که در آن صورت، احتمال افزایش ارزش این سبد کالایی به بیش از 100 هزار تومان نیز وجود دارد.

 

 جدول محاسبه ارزش بازاری اقلام دو سبد کالایی

نام کالا میزان وزنی در 2 سبد کالا قیمت به ازای هر کیلوگرم ارزش بازاری هر قلم در سبد کالا روغن مایع 1.8 کیلوگرم 3170 تومان (معادل بطری 800 گرمی) 7132 تومان برنج 10 کیلوگرم 3500 تومان (قیمت متوسط برنج‌های خارجی) 35000 تومان مرغ 4 کیلوگرم 6400 تومان 25600 تومان پنیر بسته‌بندی 800 گرم 3500 تومان (بسته 450 گرمی) 6600 تومان تخم مرغ 1.8 کیلوگرم 3980 تومان 7164 تومان مجموع     81 هزار و 500 تومان

 

مشمولان دریافت این سبد کالایی شامل سه گروه است که گروه اول شامل تمامی شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، تمامی کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی است.

گروه دوم نیز شامل روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان است که به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرست آنها تعیین خواهد شد. ضمن اینکه دانشجویان متاهل به تشخیص وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و طلاب به تشخیص مرکز مدیریت حوزه های علمیه نیز در این گروه قرار می گیرند.

گروه سوم نیز شامل سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور است.

اخبار اقتصادی  -اقتصاد ایران آنلاین

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.