اخبار,اخبار سیاست  خارجی, واکنش  کاتن  به توافق هسته ای

سناتور کاتن گفت: جایگزین این توافق در حال بحث یک توافق بهتر است که همراه با فشارهای تحریمی بیشتر و تهدید به استفاده از گزینه نظامی باشد.

سناتور "تام کاتن" یکی از سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی در مصاحبه ای شب گذشته اعلام کرد که هر کاری می کند تا جلوی دست یابی به توافق نهایی هسته ای با ایران را بگیرد.


به گزارش عصر ایران این سناتور جمهوریخواه جوان که ماه گذشته مبتکر ایده نوشتن نامه 47 سناتور جمهوریخواه آمریکایی خطاب به مقامات ایران بود در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان در مخالفت با تفاهم سیاسی اخیر در لوزان سوییس اعلام کرد: " هر چه در توان دارم به کار خواهم گرفت تا جلوی توافق نهایی هسته ای را بگیرم."

این سناتور آمریکایی با اشاره به اینکه هنوز 3 ماه تا زمان نگارش متن توافق نهایی بین ایران و گروه 1+5 زمان باقی است ، افزود سناتورهای آمریکایی برای جلوگیری از توافق در دست انجام باید اجازه ندهند تحریم های ایران لغو شود و تلاش کنند تا قانون جدیدی برای اعمال تحریم علیه این کشور تدوین و تصویب شود.

این سناتور آمریکایی تاکید کرد که برای ای کار سناتورهای مخالف توافق باید از طرح جدید جمهوریخواهان سنا برای منوط کردن توافق نهایی هسته ای به تایید و تصویب کنگره حمایت کنند.

کاتن درباره تفاهم سیاسی لوزان گفت:" آن متن یک چارچوب نبود بلکه تنها لیستی از عقب نشینی های دولت آمریکا به منظور هموار کردن مسیر ایران برای دست یابی به سلاح هسته ای بود ، چه آنها (ایران) به متن توافقات متعهد باقی بمانند و چه بخواهند از آن تخطی کنند."

این سناتور جمهوریخواه در ادامه گفت ایران مادامی که همراهی مذاکره کنندگان آمریکایی را با خود احساس می کند یه هیچ وجه به مفاد توافق هسته ای پای بند نخواهد ماند.

سناتور کاتن گفت: جایگزین این توافق در حال بحث یک توافق بهتر است که همراه با فشارهای تحریمی بیشتر و تهدید به استفاده از گزینه نظامی باشد.

این سناتور جمهوریخواه آمریکایی اوباما را متهم کرد که با حمایت از توافق هسته ای در حال انجام با ایران منافع و امنیت ملی آمریکا را قربانی می کند.

از سوی دیگر جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و یکی از تندرو ترین سیاستمداران محافظه کار آمریکایی در مصاحبه ای در واکنش به تفاهم سیاسی اخیر در لوزان با حمله به این بیانیه مدعی شد هنوز زمان برای استفاده از گزینه نظامی علیه برنامه هسته ای ایران مناسب است و مدعی شد هنوز می توان با استفاده از حمله نظامی جلوی دست یابی ایران به سلاح هسته ای را گرفت.

بولتون روز جمعه در مصاحبه با فاکس نیوز با زیر سوال بردن بیانیه اخیر لوزان گفت این بیانیه روی هوا صادر شده و حاوی هیچ تعهدی از سوی ایران نیست. او گفت:" چه توافقی حاصل شده است؟ اگر شما نگاهی به بیانیه ای که دیروز صادر شد بیندازید دقیقا این بیانیه ای مشترک بین ایران و اتحادیه اروپا بود و در بیانیه ای که از سوی کاخ سفید منتشر شده هیچ  امضایی  از ایران دیده نمی شود.

این سیاستمدار  تندرو آمریکایی گفت که بیانیه صادر شده حاوی هیچ تضمین حقوقی نیست و گفت هیچ توافقی به دست نیامده است و  هیج تضمینی از سوی ایران داده نشده است.

ادعاهای بولتون در حالی است که مذاکره کنندگان در لوزان سوییس مدعی حصول توافق نهایی نشده اند و تنها با صدور یک بیانیه مشترک اعلام کرده اند بر سر موضوعات کلی مورد توافق به جمع بندی رسیده اند و متعهد شده اند به مذاکرات در 3 ماه آینده در قالب تفاهم سیاسی کلی به دست آمده به منظور تدوین جزییات توافق نهایی ادامه دهند.

گفتنی است در حالی برخی چهره های جمهوریخواه از تفاهم سیاسی اخیر در لوزان به شدت انتقاد کرده اند که غالب رسانه ها و بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از تفاهم سیاسی اخیر در لوزان حمایت کرده یا دستکم در این رابطه سکوت پیشه کرده اند.

از نظر بسیاری تحلیلگران مخالفت های جمهوریخواهان  با هر گونه توافق هسته ای دولت اوباما با ایران تبدیل به یکی از سیاست های اصلی حزبی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 2016 شده است و بسیار بعید می نماید این مخالفت ها تعدیل شود از همین رو به گمان بسیاری از ناظران این عملکرد حزب دموکرات در حمایت از سیاست دولت اوباما در مذاکرات هسته ای با ایران است که تعیین کننده آینده مسیر همراهی کنگره با دولت اوباما در قبال توافق نهایی هسته ای خواهد بود.

 

 اخبار سیاست خارجی  -  عصر  ایران رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.