تاريخ : | | نویسنده : khushe

اخبار,اخبارسیاسی,هاشمي رفسنجاني


 اخبار سیاسی -  يادداشت رئيس مجمع تشخيص در مقايسه دوران احمدي نژاد و روحاني
 «1+8»به روايت هاشمي 

 يک سال پيش در چنين روزهايي دولتي آغاز به کار کرد که بسياري از تحليل گران، رد صلاحيت آيت الله هاشمي رفسنجاني براي حضور در انتخابات و سرانجام تلاش هاي وحدت گرايانه وي براي ائتلاف نيروهاي تحول خواه در کشور را از جمله عوامل مهم برسرکار آمدن آن ارزيابي مي کنند.

پيش از آن اين سياستمدار باسابقه ايراني هشت سال دشوار را پشت سر گذاشته بود. هشت سالي که رئيس دولت، رسالت خود را مخالفت با وي مي دانست و تلاش هاي گسترده اي را براي ايجاد محدوديت هاي سياسي واجتماعي براي اين انقلابي باسابقه به کار بسته بود و در اين راه به حربه هايي چون اتهام زني و شانتاژهاي عجيب و غريب رسانه اي نيز متوسل شده بود.


البته در هشت سال رياست جمهوري محمود احمدي نژاد، اين تنها او نبود که رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را به زير تيغ طعنه و توهين و تهمت برده بود، بلکه بسياري از اصولگرايان مسحور يکه تازي محمود احمدي نژاد نيز در اين مسير با وي همداستان شده بودند و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را نواخته بودند.


اين روحاني اعتدال گرا اما در همه اين سال ها نشست و صبر پيشه کرد و نامهرباني همراهان ديروز و نوآمده هاي امروز را تحمل کرد و البته تا جايي که امکان داشت به انتقاد از شيوه تازه در مديريت کشور و بد اخلاقي ها و بي قانوني هاي موجود، پرداخت.


اما با پايان دولت محمود احمدي نژاد برخي از اصولگرايان به دنبال ايجاد فرصتي براي ادامه مسير او بودند و به حمايت از نامزدهايي پرداختند که احتمال مي دادند بتواند دنباله رو احمدي نژاد باشد. ليکن هاشمي دل آزرده اما صبور از رد صلاحيتي که در کارنامه اش نوشته شده بود، به مهندسي صحنه سياسي پرداخت و توانست به گونه اي عمل کند که با همراهي اکثريت مردم ايران به انتخاب مناسب ترين گزينه ممکن براي اداره کشور منتهي گرديد.


آيت الله هاشمي رفسنجاني هشت سال دشوار را پشت سر گذاشت و با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد، همچنان که کليدهاي بسياري در قفل هاي دست ساز کشور در هشت سال پيش از آن، چرخيده بود، اقبال عمومي مردمي که هشت سال در محاق ممنوعيت ها و مخالفت ها فرو رفته بود، يه سمت وي سرازير شد. موضوعي که در اولين پيام هاشمي پس از انتخابات خرداد92 به خوبي خود را نشان داده بود.


رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در آن پيام از زبان حافظ نوشته بود:
«هاتف آن روز به من مژده ي اين دولت داد/كه بدان جور و جفا صبر و ثباتم دادند/اينهمه شهد و شكر كز سخنم مي ريزد /اجر صبري است كزان شاخه نباتم دادند»


اينک او که هم هشت سال دشوار را گذراند و هم يک سال گذشته را به همراهي مردم چشم اميد به تحولات ايران دوخته بود، در يادداشتي به تحليل ومقايسه آن هشت سال و اين يک سال پرداخت.


آيت الله هاشمي رفسنجاني در مطلبي که در پايگاه اطلاع رساني رسمي خود منتشر کرده نوشت: الحمدلله دولت تدبير و اميد در يک سال گذشته، با آواربرداري از بخشهاي مختلف کشور، مخصوصاً اصلاح سياست خارجي بر اساس عزت، حکمت و مصلحت، جوانه هاي اميد را در کشور نشان داد.


در اين يادداشت که در سالروز تنفيذ حکم رياست جمهوري دکتر روحاني نوشته شده، آمده است:در تاريخ ملل جهان، مخصوصاً ملت بزرگوار ايران که سابقه تمدني درخشان و تلفيق آن با فرهنگ اسلامي به عنوان عصاره اديان آسماني را دارند. فراز و فرودهايي است که ترکيب نقاط مثبت و منفي و نگاه مردم به آنها، مصداقي روشن در استفاده از تجربيات گذشته در حال و براي ترسيم آينده است.اتفاقاتي که گاه مردم ايران در آن نقش نداشتند، مانند سوءاستفاده دشمنان خارجي از بي تدبيري حاکمان و حمله و اشغال تمامي يا قسمت هايي از اين سرزمين که متأسفانه تاريخ اسناد فراواني از جدا شدن بخشهايي از کشور را در سينه خويش دارد.

 

نوع ديگر اتفاقات به مصداق آيه شريفه «ليس للانسان الّا ما سعي» برخاسته از اراده جمعي مردم ايران است که اگر از تشرف قلبي به مذهب تشيع در دوره هاي گذشته بگذريم، حضور معنادار و همگاني مردم در مبارزه و همراهي آنان با زبرالحديد قيام و رهبر ديني و سياسي آن، يعني امام راحل، بهترين نمونه در تاريخ معاصر است.انقلابي که قدرتهاي خارجي سعي در حمايت از رژيم سابق و کارشکني در مبارزات مردم داشتند و حتي پس از پيروزي نيز، مستشاران خارجي و انبوهي از آدم هايي که به بهانه کارهاي اقتصادي مشغول چپاول منابع غني ايران، از جمله نفت بودند، وقتي رفتند، چمدانهايشان را باز نمي کردند و چنين القا مي کردند که بزودي برمي گردند.

 

اما وقتي اراده مردم و روحانيت را براي اداره کارآمد جامعه ديدند، شروع به انواع توطئه ها کردند که اسناد فراوان تاريخي در شورشها، تجزيه طلبي ها و ترورهاي غير قابل انکار است و وقتي در اتاقهاي فکر خود از تطميع و تهييج حزب بعث براي حمله به ايران اسلامي مطمئن شدند، صراحتاً اعلام کردند که اين بار انقلاب اسلامي ساقط يا بخشهاي مهمي از کشور جدا مي شوند که بعدها وقتي نقشه هاي شوم آنها را در ستادهاي فرماندهي ارتش بعث ديديم، اشغال يک هفته اي تهران يا سقوط استان خوزستان و حداقل تا بهبهان و مسجد سليمان از اهداف آنها بود.


آيت الله هاشمي در ادامه به توصيف دوره اي که خود سکان دار اجرايي کشور بود، پرداخت و نوشت:هشت سال دفاع مقدس و پيروزيهاي نظامي و سياسي آن، حتي در بين المللي ترين سازمان جهاني که صاحبان حق ناحق وتو، دشمنيهاي آشکاري با ايران داشتند و به کرات از ارتش بعث حمايتهاي مالي، نظامي، تبليغاتي و اطلاعاتي مي کردند، تفسير عملي آن آيه شريفه است که «ان تنصرالله ينصرکم.»

 

بعد از جنگ، چشمان طمع دشمنان به ويراني هاي پنج استان و تعطيلي توليد و عقب ماندگي هاي تاريخي ايران بود و فکر مي کرد ايرانيان دست نياز به سوي آنها دراز مي کنند، اما دوران 8 ساله سازندگي اثبات قابليت هاي فرزندان ايران بود که طي چند برنامه توسعه اي، زيربناهاي کشور را براي جهشي بزرگ ساختند و اين خارجي ها بودند که براي درآمدهاي اقتصادي خود، طرحهاي بزرگ کشور را فاينانس مي کردند که البته در دنياي فراصنعتي امروز، يک شيوه متداول است.

 

در گام بعدي که همه پايه ها براي توسعه سياسي و فرهنگي آماده بود، رهبري نظام تصميم به اجراي بندهايي از قانون اساسي در جهت تدوين سياستهاي کلي نظام گرفت که مهمترين دستاوردهاي اين دوره سند چشم انداز بيست ساله و اصلاح سياستهاي اصل 44 قانون اساسي بود که اگر درست اجرا مي شد، جهان شاهد نوعي انقلاب اقتصادي در ايران بود.


رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از يادداشت خود با اشاره به هشت سال رياست جمهوري محمود احمدي نژاد، نوشت:در هشت سالي که به خاطر درآمدهاي نفتي ميتوانستم با نقشه راهي که داشتيم، به سوي قله هاي دانش و تکنولوژي برويم و مقام اول کشورهاي منطقه باشيم، متأسفانه کشور به سياستهاي پوپوليستي روي آورد و روزمرگي چنان مسئولان اجرايي را گرفتار کرد که اسناد بالادستي کشور را ناديده مي گرفتند و براي پوشش ضعف خويش در جهت اقدامات کلان، برنامه هاي توسعه اي را خمير کاغذي مي پنداشتند و در پايان 8 سال با درآمدهاي بي نظير در تاريخ اکتشافات نفت در ايران، شاهد بي نظيرترين رکورد تورمي و افزايش بيکاري بوديم که اقتصاددانان مي دانند، بلاي هر جامعه است و از آن به «فلاکت» تعبير مي کنند.

 

خدا را شکر که ملت بزرگوار ايران در پايان آن 8 سال، روي به هوشياري تاريخي خويش آوردند و با انتخاب فرهنگ اعتدال، جلوي ابتذال افراط و تفريط را گرفتند و به جهانيان ثابت کردند آن 8 سال، مقطعي ناهمگون در تاريخ ايران بود و هر کشوري چنين سياستهاي اشتباهي دارد.


هاشمي سپس در بيان شرايط کشور در يک سال اخير نوشت: دولت تدبير و اميد، برخاسته از اراده جمعي مردم ايران براي جبران عقب افتادگي هاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، ديني و سياسي، حتي در بعد خارجي است و الحمدلله در يک سال گذشته، با آواربرداري از بخشهاي مختلف کشور، مخصوصاً اصلاح سياست خارجي بر اساس عزت، حکمت و مصلحت، جوانه هاي اميد را در کشور نشان داده و انشاءالله از تجربيات منفي اين يک سال، در جهت بهبود امور در سالهاي آينده استفاده خواهد کرد.

 

نبايد فراموش کنيم که رمز موفقيت هاي ملت ايران در مبارزه، پيروزي، تثبيت و تداوم انقلاب وحدت قومي، قبيله اي و مذهبي، حفظ تماميت ارضي، اعتقاد به مسئولان و پيروزي از رهبري نظام بود و ديديم در هر مقطع که دشمنان از يکي از دريچه ها وارد شدند، رخنه در صفوف مردم افتاد و هنوز هم به اين راه اميد دارند و متأسفانه افراطيون، مانند هميشه تاريخ بر طبل اختلاف مي کوبند.

 

وي سپس به تندروي هاي يک سال اخير مخالفان دولت نيز اشاره کرد ونوشت: البته مردم ايران آن بشارت خداوندي را در قرآن با جان و دل دريافتند که «يستمعون القول فيتبعون احسنه» و شرط جاودانگي يک جامعه پويا و به اصطلاح دموکراسي همين است که همگان حرفهاي خود را بزنند و حکومت، به معناي واقعي مردم بر مردم باشد.

 

هرچند اقليت افراطي به مدد تريبونهايي که دارند، صداي اکثريت را هياهو مي خوانند و خود را مانند خوارج نهروان عصاره حق مي دانند که زماني مرد خيبرشکن اسلام را متهم به انفعال در مقابل دشمنان مي کردند و زماني مبارزه با قرآن بر سر نيزه کردن را کفر مي پنداشتند و زماني ديگر جهاد را در عهدشکني مولاي متقيان مي ديدند و سرانجام محراب مسجد کوفه را به خون ايشان و در دفاع از اسلام! خونين مي کردند.
 اخبار سیاسی - ابتکار

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.