اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

 

اخبار سیاسی -  انتقاد "کیهان" از تکرار "رفتار نابجا" توسط ظریف

روزنامه کیهان نوشت: وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای تماس تلفنی دکتر ظریف با جان کری را تایید کرد.

اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه اعلام کرد: پیرو تحولات اخیر در زمینه اجرای اقدام مشترک، وزیر خارجه آمریکا با ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه کشورمان مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: ظریف در همین زمینه با اشتون تبادل‌نظر کرده است.

این اطلاعیه به قدری مبهم و مغشوش است که حتی توضیح نمی‌دهد آقای ظریف مراتب نارضایتی نسبت به چه چیزی را اعلام کرده است!!

دولت آمریکا اخیرا با نقض بیانیه ژنو اقدام به تحریم 17 شرکت ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با ایران کرد. دکتر عراقچی معاون وزارت خارجه این اقدام را نقض روح توافق ژنو اعلام کرد اما دکتر ظریف هر چند قبلا در مصاحبه با تایم هشدار داده بود اعمال تحریم جدید، به منزله مرگ توافق ژنو خواهد بود اما اکنون به واشنگتن‌پست گفته که توافق ژنو هنوز نمرده است.

آنچه در این میان قابل تأمل است تکرار رفتار نابجا در ملاقات و مذاکرات حضوری و یا تلفنی با وزیر خارجه آمریکاست و این در حالی است که به عنوان مثال در همین ماجرای اخیر، تماس تلفنی مذکور منجر به جبران بدعهدی انجام گرفته نشده است. به نظر می‌رسد انجام چنین رفتارهای نابجایی هر چند که برای منافع ملی آب ‌نشود ولی برای جریان خوش‌بین متمایل به عبور از خط قرمزها نان بشود! این در حالی است که همین رفتارهای نابجا در سفر نیویورک به جای تغییر مواضع آمریکا، موجب گستاخی بیشتر در حد تهدید ایران به حمله نظامی از سوی اوباما شد.

در این زمینه می‌توان از وزیر محترم خارجه پرسید آیا اعلام مراتب نارضایتی غیر از ارتکاب یک رفتار بی‌جای دیگر ممکن نبود؟ و ما به‌ازای این هزینه چه چیزی عاید گردید؟!

 

---------------------------------

 

ناهار پرحاشیه هیات پارلمانی اروپا در تهران
 میهمان‌هایی که نیامده؛ جنجال‌ساز شدند. هیات پارلمانی اروپا که روز جمعه وارد تهران شد، ناهار روز جمعه را در کنار کسانی صرف کردند که واکنش‌ تند برخی نمایندگان مجلس را برانگیختند. روز جمعه هیات پارلمانی اروپایی با «جعفر پناهی» و «نسرین ستوده» از محکومان پس از انتخابات 88 در محل سفارت یونان دیدار کردند.

در همین رابطه «جواد کریمی‌قدوسی» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در نخستین واکنش‌ها، به «فارس» گفت: «قطعا جواد ظریف، وزیر امورخارجه به منظور پاسخگویی در ارتباط با این موضوع باید در کمیسیون امنیت ملی حاضر شود.»

 

این اظهارات در حالی صورت گرفت که «حسین شیخ‌الاسلام» مشاور بین‌الملل رییس‌ مجلس، پیش از این گفته بود: «گروه رابطه با ایران در پارلمان اروپا به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر می‌کند.» در همین حال «محمد یثربی» مدیرکل تشریفات مجلس گفته است که در برنامه این هیات، دیدار با افراد مذکور گنجانده نشده بود

 او با اشاره به دیدار هیات اروپایی با «نسرین ستوده» و «جعفر پناهی» افزود: «این دیدار هیچ‌گونه ارتباطی با تشریفات مجلس نداشته و مجلس در تنظیم این برنامه دخیل نبود.»

 

«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت خارجه نیز در واکنش به این دیدار و انتقاداتی که به دستگاه دیپلماسی وارد می‌کنند، گفت: «سفر هیات‌های پارلمانی خارجی به کشورمان و همچنین تمام برنامه‌های آنها در چارچوب دیپلماسی پارلمانی فی مابین مجلس و پارلمان‌های کشورها و مناطق و با نظر مجلس تنظیم می‌شود.»

او افزود: «این وزارتخانه صرفا در حیطه وظایف خود درخصوص برنامه‌ها، هماهنگی و مساعدت به عمل آورده است.» این در حالی است که «محمدحسن آصفری» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با بیان اینکه «متاسفانه دعوت از این هیات و حضور آنها در تهران از طرف مجلس نبود»، گفت: «آقایانی که اینها را بدون هماهنگی مجلس دعوت کرده‌اند، باید پاسخگو باشند.»

گفتنی است سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران از سال 88 تاکنون، چهار بار به دلایل گوناگون لغو شده بود. نخستین‌بار، در دی‌ماه 88 بود که سفر این هیات به تهران ملغی اعلام شد.

 

آبان‌ماه سال 90 دومین‌بار بود که سفر این هیات به زمانی نامعلوم موکول شد. رییس هیات پارلمانی اروپا، عدم صدور ویزا از سوی ایران را دلیل این تعویق اعلام کرده بود.

 

یکسال بعد یعنی آبان‌ماه 91 هم سفر این هیات لغو شد که به گفته «حسین شیخ‌الاسلام» مشاور امور بین‌الملل رییس مجلس، پس از آنکه هیات اروپایی درخواست دیدار با جعفر پناهی و نسرین ستوده را ارایه کرد و ایران با آن مخالفت کرد، این سفر نیز لغو شد.

 

اردیبهشت 92 آخرین مرتبه بود که هیات اروپایی عزم تهران کرده بود ولی به دلیل تداخل زمانی، به زمان دیگری که روز جمعه گذشته بود، موکول شد. این هیات در مدت اقامت خود در تهران با «هاشمی‌رفسنجانی»، رییس مجمع‌تشخیص‌مصلحت، «علی لاریجانی» رییس مجلس و «جواد ظریف» وزیرخارجه دیدار کردند.

----------------------------------------------------------
کاظم جلالی درمورد حاشیه‌های هیات پارلمان اروپایی:
توپ را به زمین یکدیگر شوت نکنیم

 

‌با توجه حاشیه‌های پیش‌آمده در مدت حضور هیات پارلمانی اروپا در ایران، مسوول دعوت از این هیات مشخصا چه شخص یا نهادی به بوده؟
برای چنین برنامه‌هایی، معمولا مجلس دعوتنامه را می‌فرستد و وزارت خارجه به‌عنوان رابط در خارج از کشور، دعوتنامه را به دست مدعوین می‌رساند. من خود از‌ آنها دعوت کرده بودم.

 

‌برنامه‌ریزی دیدارها و برنامه‌های هیات پارلمانی با کجا بوده؟ آیا دیدار آنان با جعفر پناهی و نسرین ستوده در برنامه بوده؟
ببینید اینکه ما مدام توپ را به زمین یکدیگر شوت کنیم، خوب نیست. برنامه رسمی هیات پارلمانی مشخص بوده و روی آن توافق شده بود. درمورد دیدار هم باید عرض کنم که خیر، هیچ برنامه‌ریزی‌ای نبوده و این دیدار، به‌صورت پنهانی، در سفارت یونان صورت گرفته است. یونان به‌عنوان رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا، میهمانی ناهاری ترتیب داده بود که از آن اشخاص هم دعوت شده بود. این دیدار خلاف عرف دیپلماتیک صورت‌گرفته و بی‌احترامی به میزبان است.


‌برخی همکاران شما اعلام کرده‌اند که آقای ظریف باید در کمیسیون امنیت ملی توضیح دهد. در حالی‌که بر اساس گفته‌های شما آقای ظریف در جریان این دیدار نبوده‌اند...
در آیین‌نامه آمده که هر نماینده‌ای می‌تواند هر وزیری را به کمیسیون بخواهد و از او سوال کند. من هم درمورد انگیزه بقیه اطلاعی ندارم. بازهم می‌گویم، پاس‌دادن این موضوع به یکدیگر درست نیست. اما وزارت خارجه باید از سفارت یونان بابت این اقدام توضیح بخواهد و با آن برخورد کند. هیات پارلمانی هم نباید این کار را می‌کرد.
 اخبار سیاسی - کیهان،شرق

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.