تاريخ : | | نویسنده : khushe
از نظر اقتصادی پرورش تمساح، صنعتی است با جنبه درآمدزایی بالا به طوری که هم اکنون از این صنعت در بیش از پنجاه کشور جهان برای بهره‌بری از پوست تمساح صورت می‌گیرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران از اواسط سال گذشته با پیگیری‌های به عمل آمده در سازمان دامپزشکی کشور و پس از تبیین توجیهات اقتصادی و فنی، فتوای جواز پرورش کروکودیل (تمساح) در کشور صادر شد و به عنوان یک صنعت نوظهور شروع به فعالیت کرد.

کروکودیل یا همان تمساح، حیوانی است مهره‌دار و تخمگذار که دارای خون جهنده بوده و فلس‌هایی در زیر پوست دارد . براساس نظریات کارشناسان، این حیوان دارای کاربردهای اقتصادی فراوان با ارزش افزوده بالاست به طوری که هم اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به شکل یک صنعت درآمده و از گوشت، پوست و سایر اجزای بدن حیوان، جهت مصارف صنعتی، دارویی و چرم‌سازی استفاده می‌شود.

با پیگیری‌های به عمل آمده در سازمان دامپزشکی کشور برای دریافت مجوز شرعی پرورش این حیوان دوزیست و پس از بررسی‌های کارشناسان فقهی، برای نخستین بار این طرح در کشور تایید شد و سرانجام موقعیتی فراهم آمد تا سرمایه‌گذاران ایرانی نیز بتوانند همچون بسیاری از دیگر کشورهای جهان به پرورش این حیوان بپردازند.

خوشبختانه با توجه به تنوع جغرافیایی و آب و هوایی کشور ما، بخش خصوصی وارد این حیطه شده و استان‌های مختلف از جمله گلستان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و تهران آمادگی خود را برای پرورش کروکودیل به سازمان دامپزشکی کشور اعلام داشته‌اند. پرورش این حیوان آبزی نه تنها موجب اشتغال‌زایی می‌شود بلکه گوشت و پوست آن در بخش‌های صنعتی و دارویی سودآوری زیادی را به همراه خواهد داشت.

از نظر اقتصادی نیز پرورش تمساح، صنعتی است با جنبه درآمدزایی بالا به طوری که هم اکنون این صنعت در بیش از پنجاه کشور جهان برای بهره‌بری از پوست تمساح صورت می‌گیرد. هر تمساح اغلب سالی یک بار و گاه دو بار و هر بار بیست تا شصت تخم می‌گذارد و دارای سرعت رشد بالایی است، به طوری که به ازای مصرف هر یک کیلوگرم مواد غذایی، 1/1 کیلوگرم افزایش وزن دارد لذا پرورش آن امری کاملا مقرون به صرفه است.

** ذبح شرعی تمساح در ایران

از آنجا که شیلات ایران موافقت اصولی خود را با ایجاد اولین مزرعه پرورش تمساح در ایران، تنها در جهت استفاده پزشکی از خون، استخوان و حتی گوشت این حیوان دوزیست اعلام کرده بود، لذا با صدور حکم ذبح شرعی تمساح در ایران، مشکل استفاده دارویی آن هم مرتفع خواهد شد و سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد که نسبت به نظارت بر ذبح شرعی آن اقدام خواهد کرد.

** علاقه مندان سرمايه گزاري تمساح

افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در پرورش تمساح هستند باید از سازمان دامپزشکی مجوز بگیرند و علاوه بر آن کشتار تمساح را به گونه‌ای انجام دهند که بتوان به مردم اطمینان داد پوستی که از تمساح به دست می‌آید، از نظر شرعی پاک است و استفاده از آن منعی ندارد.به گفته آقای سلطانی، هنگام ذبح تمساح باید همچون جانور حلال گوشت، چهار رگ او را بزنند اما گوشت این حیوان فقط باید به مصارف صنعتی همچون تهیه غذا برای حیواناتی نظیر سگ و گربه برسد.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.