پزشک اورژانس بیمارستان قائم اسدآباد گفت: پس از ریختن چند سی‌سی آب داخل مجرای گوش بیمار، یک عقرب 3.5 سانتیمتری با پای خود از گوش بیمار بیرون آمد و بیمار پس از انجام معاینات تکمیلی با حال عمومی مناسب از بیمارستان مرخص شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان بابک برزویی اظهار داشت: چند ماهی است که به عنوان پزشک اورژانس بیمارستان قائم اسدآباد مشغول فعالیت هستم و در این مدت با موارد متعدد عقرب گزیدگی برخورد داشته‌ام.

وی ادامه داد: عجیب‌ترین آنها بیمار میانسالی بود که ساعت 2 بامداد نیمه دوم تابستان 92 با شکایت احساس وجود یک جسم خارجی در گوش به اورژانس مراجعه کرد.

پزشک اورژانس بیمارستان قائم اسدآباد افزود: به گفته بیمار یک حشره که احتمالاً پروانه کوچکی است بیش از نیم ساعت قبل هنگامی که بیمار در طبقه همکف منزل مسکونی خود خوابیده بود وارد گوش او شده و حرکت جانور سبب بیداری وی شده است.

وی اذعان کرد: بیمار با وجود تلاش‌های مکرر و استفاده از گوش پاک‌کن برای خارج‌سازی جانور، همچنان حرکت آن را در داخل گوشش احساس می‌کرد و به ناچار و بنا به توصیه همسر خود به بیمارستان مراجعه می‌کند.

برزویی با بیان اینکه در بدو مراجعه با استفاده از اتوسکوپ اقدام به معاینه گوش بیمار کردم، گفت: در کمال تعجب یک عقرب زرد رنگ را در نزدیکی پرده صماخ مشاهده کردم، ابتدا تصمیم گرفتم تا با استفاده از گلیسیرین عقرب را خفه کرده، سپس با شست‌وشو آنرا خارج سازم. اما متأسفانه گلیسیرین و یا ماده روغنی دیگری در دسترس نبود.

وی گفت: به دلیل نداشتن درد احتمال عقرب‌گزیدگی مطرح نمی‌شد اما با توجه به غیر قابل پیش‌بینی بودن زمان قریب‌الوقوع گزش عقرب و به دنبال آن احتمال بالای مرگ بیمار به دلیل نزدیکی محل گزش به مغز، ضمن حفظ خونسردی به ناچار از آب ولرم (هم دمای بدن) برای شست‌وشوی گوش استفاده کردم.

پزشک اورژانس بیمارستان قائم اسدآباد ادامه داد: پس از ریختن چند سی سی آب داخل مجرای گوش، عقرب حدوداً 3.5 سانتیمتری با پای خود از گوش بیمار بیرون آمد و بیمار پس از انجام معاینات تکمیلی با حال عمومی مناسب از بیمارستان مرخص شد و در پیگیری های بعدی در سلامت کامل به سر می‌برد.

وی با اشاره به اینکه عقرب صید شده برای شناسایی گونه در اختیار گروه حشره‌شناسی دانشکده پزشکی همدان قرار گرفت، گزارش خارج سازی عقرب از گوش انسان را جزء موارد بسیار نادر دانست و گفت: مورد مشابهی که به صورت رسمی و مستند با عنوان مقاله علمی گزارش شده باشد در پایگاه های معتبر علمی وجود ندارد.

برزویی یادآور شد: به دلیل فراوانی ورود اجسام خارجی در گوش و بینی به ویژه در کودکان، بیماران باید به خاطر داشته باشند در هنگام ورود هر جسم خارجی اعم از جاندار یا بی‌جان به داخل مجرای گوش، قبل از هرگونه دستکاری خودسرانه، به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند تا پس از معاینه دقیق اقدامات پزشکی لازم انجام شود.

 گفتنی است پزشک اورژانس بیمارستان قائم اسدآباد با همکاری کارکنان اورژانس شامل مهدی هادی جوان، سید مصطفی امامی و رضوان معتقد موفق به خارج‌سازی یک عقرب زنده از مجرای گوش بیمار شدند.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.