دولت ترکیه به دنبال اعلام مجموعه ای از مشوق ها و تسهیلات برای افزایش زادو ولد و رشد جمعیت در این کشور است.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، از جمله این تسهیلات، معالجه مجانی عقیمی در مردان و زنان است. این اقدام با هدف جلوگیری از کاهش آمار زاد و ولد در ترکیه صورت می گیرد.

آمار این کشور نشان می دهد برای نخستین مرتبه، میانگین عمر جمعیت ترکیه به بیش از 30 سال رسید.

رویترز در این باره می نویسد: ترکیه تلاش می کند این کشور 75 میلیون نفری تا سال 2023 یعنی صدمین سالگرد برپایی جمهوری ترکیه، به یکی از 10 اقتصاد اول جهان تبدیل شود.

در 10 سال گذشته، درآمد هر شهروند ترکیه، سه برابر افزایش یافت اما دولت آنکارا نگران است افزایش میانگین جمعیت در نهایت این کشور را با همان سرنوشت اقتصادهای بزرگ اروپایی روبه رو کند یعنی کمبود نیروی کار و افزایش هزینه های تامین اجتماعی.

همچنین رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که یک محافظه کار دینی و اجتماعی است از سال ها پیش از خانواده های ترکیه می خواهد سه فرزند داشته باشند ولی این رقم به تازگی به 5 فرزند افزایش یافته است. با این حال از زمان ورود اردوغان به قدرت در 10 سال پیش تاکنون میانگین ناباروری در ترکیه افزایش یافته است.

در هفته گذشته، دفتر آمار ترکیه گزارش هایی را منتشر کرد که نشان می داد میانگین سن جمعیت این کشور برای نخستین مرتبه به بالای 30 سال افزایش یافته است. براساس این گزارش، میانگین سنی جمعیت ترکیه در سال 2012 میلادی، 30.1 سال بود ولی این رقم در سال 2011 میلادی، 29.7 سال بود.

رشد جمعیت ترکیه هم در سال های 2011 و 2012 به ترتیب 1.35 درصد و 1.2 درصد اعلام شده که کاهش رشد جمعیت را نشان می هد.

بلافاصله پس از اعلام این آمار، وزیران توسعه و اقتصاد ترکیه اعلام کردند برای ارائه مشوق هایی با هدف تغییر این روند فعالیت می کنند.

"علی باباجان" معاون نخست وزیر در این باره گفت: فعالیت ها برای افزایش رشد جمعیت نیازمند اقدامات بسیار محتاطانه ای است تا به بودجه عمومی کشور آسیبی وارد نشود.

"جودت ییلماز" وزیر توسعه هم گفت: ترکیه در این زمینه باید به خط در پیش گرفته شده در اروپا نزدیک شود. از جمله مشوق های افزایش زادوولد در اروپا، برخی  خانواده ها بابت تولد هر فرزند، پول دریافت می کنند و مالیات آنها کاهش می یابد.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.